Građani su proteklih godina bankama bili najbolje mušterije. Čak polovinu kredita banke su plasirale upravo njima. S druge strane, sa sedam milijardi evra depozita, građani su još veće štediše. Ipak, pad kupovne moći i sve teže naplativi krediti preduzeća otvaraju pitanje da li ima dovoljno mesta za 34 banke, koliko ih sada posluje na srpskom tržištu. Neke manje banke biće prodate ili će morati biti pripojene nekim drugim bankama. Naprosto, to je nešto što je prirodan proces, ali moram da kažem da bi se to dogodilo i da nije bilo krize. Nedavne mere Vlade oko olakšica u otplati kredita i Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga klijentima će omogućiti da brže i jeftinije promene banku ako nisu zadovoljni uslugom. To će sigurno pojačati konkurenciju među bankama.
Banke prošlog meseca nisu povećale ni broj kredita, ni novčani plasman. Bankari brinu da li na našem tržištu ima mesta za sve.
Građani su proteklih godina bankama bili najbolje mušterije. Čak polovinu kredita banke su plasirale upravo njima. S druge strane, sa sedam milijardi evra depozita, građani su još veće štediše.
Ipak, pad kupovne moći i sve teže naplativi krediti preduzeća otvaraju pitanje da li ima dovoljno mesta za 34 banke, koliko ih sada posluje na srpskom tržištu.
"Neke manje banke biće prodate ili će morati biti pripojene nekim drugim bankama. Naprosto, to je nešto što je prirodan proces, ali moram da kažem da bi se to dogodilo i da nije bilo krize", rekao je Vladimir Čupić, direktor Hipo Alpe Adria banke.
Nedavne mere Vlade oko olakšica u otplati kredita i Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga klijentima će omogućiti da brže i jeftinije promene banku ako nisu zadovoljni uslugom. To će sigurno pojačati konkurenciju među bankama.
"Da se može očekivati ukrupnjavanje banaka to je činjenica, a da li će tome doprineti najavljene mere treba gledati u širem kontekstu banaka koje posluju na tržištu u regionu", rekao Miroslav Rebić, direktor Sosiete Ženeral banke.
Poslednje pripajanje banka desilo se jesenas kada se Privredna banka Pančevo pripojila Poštanskoj štedionici. Posle gubitaka objedinjene posluju pozitivno.
Ipak, prošle godine 23 banke u Srbiji ostvarile su profit od 30 milijardi dinara, ali njih jedanast zabeležilo je minus od pet milijardi dinara ili 50 miliona evra. Otuda primer Štedionice neće ostati usamljen.
"To je nešto što je zakonomerno i što se događa i izvan granica naše zemlje i pogotovo što ovde rade ćerke-banke banaka iz inostranstva, i kada te centrale donesu odluke to utiče i na naše tržište. To je realnije nego da neke banke odu ili budu ugašene", rekao je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
Zbog krize, banke su prošle godine otpustile 1.050 zaposlenih, pa u bankarskom sektoru sada radi oko 29.000 radnika.
Propadanja banaka najverovatnije neće biti jer bi to poljuljalo ceo sistem, ali da su teško naplativi krediti mnoge naterali na gubitak koji vlasnici neće tolerisati, to je izvesno.